sobota, 25 marca 2017

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? #1

Odkąd pracuję w szkolnictwie zaczynam zauważać jakie problemy mają dzieciaki, i w których miejscach nasz system szkolnictwa kuleje...a kuleje w wielu miejscach. Jedną z takich luk jest straszne rozbicie materiału. Np. taka tabliczka mnożenia. O tej porze roku dzieci z II klasy podstawówki mnożą do 30 czy 40 i aktualnie z zakresu matematyki biorą zupełnie co innego. I tu pojawia się pole do popisu dla nauczycieli prowadzących dodatkowe zajęcia, rodziców oraz wszelakich pracowników instytucji wychowawczych. 

Ostatnio znalazłam książeczkę z ćwiczeniami, które będę mogła wykorzystać w pracy z dziećmi na etapie nauczania wczesnoszkolnego (czyli w klasach 1 - 3). Jest to książeczka pt. "Tabliczka mnożenia dla klas 1 - 3" autorstwa Agnieszki Bator. Jest to pozycja w której znajdziecie wszelkiego rodzaju zadania z zakresu wprowadzenia do tabliczki mnożenia oraz z zakresu tabliczki mnożenia i dzielenia. Ta książeczka zawiera nie tylko zadania z działaniami do rozwiązania, ale również zadania tekstowe i inne, które wymagają od dzieci myślenia. 

Jak wspomniałam powyższa pozycja jest świetna nie tylko dla nauczycieli, ale też dla rodziców oraz wychowawców w innych placówkach (np. w świetlicach środowiskowych czy domach dziecka). Pozwala ona na przybliżenie i utrwalenie tematu. Można ją wykorzystać szczególnie w pracy z dzieckiem słabszym, które potrzebuje większej ilości ćwiczeń i powtórek. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz